Profylaxe – Jak vyčistit počítač, či notebook?
Čištěním, neboli profylaxí notebooku či počítače nemusíte nutně strávit celý den. Základní vyčištění a údržbu můžete provést i sami za pomoci několika jednoduchých kroků. Generální úklid, jak se říká, doporučujeme však nechat na profesionálech. Výměna teplovodivé pasty, či odmontování statických součástí nemusí totiž dopadnout v rukou neznalého vždy dobře.
Proč čistit/provádět profylaxi zařízení?
Počítače a notebooky obzvlášť potřebují chladit komponenty a pokud nevlastníte vodní chlazení, zbývají nám pak jen pasivní chladiče (tepelné zářiče) a ventilace vzduchu. K tomuto účelu máme ve stolních počítačích, či laptopech ventilátory, které zajišťují přívod studeného a odvod teplého vzduchu. Pokud jsou zanesené a vzduch nemůže cirkulovat, či se větrák vůbec netočí, dochází k přehřívání komponent jako jsou procesory, či grafické karty a zařízení se výrazně zpomalí při zátěži.
Prach v počítači a následné přehřívání výrazně snižuje životnost. Součástky mají stanovenou určitou provozní teplotu a jejich přetěžování z dlouhodobého, ale i často krátkodobého hlediska znamená koledovat si o potíže jako je ztráta dat, či v horším případě neočekávaný nákup nových zařízení.
Jak vyčistit počítač, nebo notebook doma?
U stolních počítačů je situace o něco lehčí. Nemusíte rozebírat celou šasi a boční dvířka jsou často opatřena mechanismem pro rychlé otevírání. Ať už se jedná o samošroubovací šroub, či pružinové zámky. K útrobám vašeho počítače se tak dostanete poměrně snadno.
Pozor si dávejte na plomby a záruční štítky výrobců. Pokud máte počítač zajištěný plombou, či pokud si nejste jisti, neotevírejte boční dvířka. Doma můžete očištit ventilátory a odstranit prach ze vstupů. S vysavačem buďte opatrní, doporučujeme využít stlačený vzduch k odstranění prachu. Svépomocí doporučujeme pročistit jen přívody vzduchu a ventilátory, které zajišťují cirkulaci a chlazení. Můžete také stlačeným vzduchem odstranit prach z ventilátoru zdroje a procesoru.
Čištění notebooku doporučujeme svépomocí jen v případě, že se jedná o nutný zákrok, či jako uživatel máte nejen technické, ale i vědomostní vybavení. Díky miniaturizaci komponentů v přenosných zařízeních je často obtížné rozebrat šasi a odkrýt útroby notebooku. Zkontrolujte hlavně přívody čerstvého vzduchu a ventilátory, nejsou-li zanesené prachem.
Výměna teplovodivé pasty u procesoru, či vyčištění pasivního chlazení raději přenechte profesionálům
Pokud si necháte své zařízení vyčistit získáte tím mnohem víc, než jen případnou úsporu peněz za opravy poškrábané základní desky. Při pravidelném čištění máte jistotu delší životnosti a snížení rizika poruch dílčích komponentů. Profylaxované zařízení má menší hlučnost a vyšší výkon. Údržba také napomáhá baterii, jelikož není tak namáhaná například zatíženými ventilátory.
Při pravidelné profylaxi a čištění získáte:
- Kontrolu stavu systému
- Kontrolu baterie a zvýšení její životnosti
- Delší životnost jednotlivých komponentů a tudíž celého zařízení
- Vyčištění displeje a šasi antistatickými prostředky
- Kompletní čištění od prachu
- Kontrolu pasivního chlazení včetně teplovodivé pasty
- Vyčištění klávesnice a touchpadu u notebooků
Pro kompletní profylaxi vašeho zařízení nás neváhejte kontaktovat.